• Diyarbakır’da polise silahlı saldırı!
  Diyarbakır’da polise silahlı saldırı!
 • Diyarbakır Valiliği’nden eş başkanlığa dava!
  Diyarbakır Valiliği’nden eş başkanlığa dava!
 • İsrail ve Gazze arasında kalıcı ateşkese varıldı
  İsrail ve Gazze arasında kalıcı ateşkese varıldı
 • Öcalan İmralı’dan ’görüntülü’ seslenecek
  Öcalan İmralı’dan ’görüntülü’ seslenecek
 • Tuğluk: IŞİD varken Kürdler silah bırakmaz
  Tuğluk: IŞİD varken Kürdler silah bırakmaz
 • Cemil Bayık’tan IŞİD’e karşı ortak mücadele çağrısı
  Cemil Bayık’tan IŞİD’e karşı ortak mücadele çağrıs
 • Deniz Çakır’a tepki: Ne Kürdistan’ı!
  Deniz Çakır’a tepki: Ne Kürdistan’ı!
 • Hamas: İsrail’e ait insansız hava aracı ele geçirdik
  Hamas: İsrail’e ait insansız hava aracı ele geçird
 • Yargıtay Başkanı: Erdoğan adli açılışa katılmayacak
  Yargıtay Başkanı: Erdoğan adli açılışa katılmayaca
 • IŞİD’e karşı yürüyüşe Norveç Başbakanı da katıldı
  IŞİD’e karşı yürüyüşe Norveç Başbakanı da ka
Wireless Modem Wifi Şifresini Nasıl Öğrenirim?
Wireless Modem Wifi Şifresini Nasıl Öğrenirim?
ADSL modem şifresi öğrenme zorunda kalmak çok sık olmasa da başımıza gelen bir durumdur. Bir kere kurduk mu yıllarca girme ihtiyacı duymadığımız için modem şifreleri unutulur. Modem şifresi öğrenme ihtiyacı...
16 Mart 2013 17:28
Font1 Font2 Font3 Font4
ss

ADSL modem şifresi öğrenme zorunda kalmak çok sık olmasa da başımıza gelen bir durumdur. Bir kere kurduk mu yıllarca girme ihtiyacı duymadığımız için modem şifreleri unutulur. Modem şifresi öğrenme ihtiyacı çok sık hissetmeyiz. Ancak son yıllarda artan kablosuz bağlantı çeşitleri ile birlikte özellikle bir zaman öylesine girilen ve unutulan wireless şifresi öğrenme bir ihiyaç haline geldi.

Bir arkadaşınız sizi ziyaret ettiğinde dizüstü bilgisayarı veya cep telefonu ile internete bağlanmak isteyebiliyor. Bu noktada hatırlamadığınız wifi şifresi nasıl bulunur sorusu karşımıza çıkar. Modemlere girilen ve pek hatırlanmayan wireless internet şifresi öğrenme konusunu bu yazımızda işleyeceğiz. Unutulan wireless modem şifresi nasıl öğrenilir, unutuma modem wireless wifi şifrelerini yenilemek için neler yapılabilir kısaca değinmek istedik. Sizde wireless şifremi unuttum nasıl öğrenirim diyorsanız eminim bu konu işinizi görecektir.

Öncelikle unutulan veya bilinmeyen wireless şifresi bulma yoluna gideceğiz. Eğer bunu yapamazsak wireless şifremi nasıl öğrenebilirim sorusuna modeminizi resetleyerek yeninden kurma yolunu seçmek zorunda kalacağız. Günlük hayatta daha sık ihtiyaç duyduğumu mobil wi-fi şifreleri hatırlamak için öncelikle modem ağına bağlı olmamız gerekiyor. Bu şekilde wifi kodunun öğrenilmesi mümkün olabilir.

Wifi Şifresinin Öğrenilmesi

Modem wireless şifresini ve wifi kodunu öğrenmek için öncelikle fiziksel olarak bu ağa bağlı olabilmemiz gerekiyor. Yani şifresini öğreneceğimiz internet ağına wireless şifresi üzerinden erişemiyorsak ethernet kablosu ile bilgisayarımız ile modem arasında bir bağlantı kurmalıyız. Ancak bu şekilde wireless şifre öğrenme yada değiştirme işlemini gerçekleştirebiliriz.

Modem Wireless Şifresi Öğrenme

Modeminizin wireless şifresini öğrenmek için öncelikle ağa kablo ile bağlanın. Bilgisayarınız ile modeme bağlandıktan sonra modeminizin ayarlarını yaptığınız kurulum ara yüzüne gireceğiniz İP numarasını bilmeniz gerekiyor. Bunun için bilgisayarınızın çalıştır komut satırına “cmd” yazarak enter deyin. Açılan DOS komut ekranında “ipconfig” komutunu yazıp entere basın. Ekrana gelen rakamlardan varsayılan ağ geçidi bölümü modeminizin ayarlarının yapılabileceği ara yüzünün giriş İP adresi olacaktır. Bu rakamları not ederek bu ekrandan çıkıyoruz.

Modemimizin ara yüzü İP adresini internet tarayıcısı olarak kullandığımız programın adres satırına yazıp enter dediğimiz de bizi modemimizin giriş sayfasına yönlendirecektir. Modemlerin İP adresleri http://192.168.1.1 şeklinde numaralardan oluşur. Açılan sayfada genellikle ayarları yapabilmemiz için modemimizin giriş şifresi sorulacaktır. Buraya kurulum sırasında bir şifre vermediyseniz fabrika ayarlarında olan şifreniz geçerlidir. Bunu modeminizin adını ve modelini internette aratarak da öğrenebilirsiniz. Ancak bir şifre girmişseniz onu bilmeniz gerekir. Yoksa modem ayar sayfalarına giremeyiz. Eğer daha önceden verdiğiniz farklı modem şifresini hatırlamıyorsanız modemi resetleyerek yeniden kurmak durumundayız.

Modeminizin sayfasına ulaştıktan sonra güvenlik bölümüne gelip wireless sayfasını açarak orada bulunan wifi wireles şifrenizi öğrenebilirsiniz. Eğer şifre yoksa bu alanda yeni bir şifre atayarak eski şifre ile değişmesini sağlayabilirsiniz.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa