• 200 kız öğrenci kaçırıldı!
  200 kız öğrenci kaçırıldı!
 • Karadenizli Anneden Kızına Doğru Koca Tarifi video
  Karadenizli Anneden Kızına Doğru Koca Tarifi video
 • ABD’den Barzani’ye bağımsızlık yanıtı
  ABD’den Barzani’ye bağımsızlık yanıtı
 • MİT müsteşarına ‘asker’ formülü
  MİT müsteşarına ‘asker’ formülü
 • Rus bayraklı tanklar Ukrayna’da
  Rus bayraklı tanklar Ukrayna’da
 • Libya’dan Suriye’ye silah ticareti
  Libya’dan Suriye’ye silah ticareti
 • Sırrı Sakık: Hakan Fidan ve ekibini kutluyorum
  Sırrı Sakık: Hakan Fidan ve ekibini kutluyorum
 • Nuray Mert: Asalak solcu tipinden müştekiyim!
  Nuray Mert: Asalak solcu tipinden müştekiyim!
 • Güney Kore’de Feribot Battı: 280 Kişi Kayıp!
  Güney Kore’de Feribot Battı: 280 Kişi Kayıp!
 • MK üyesi Arif Rüştü YNK’den istifa etti
  MK üyesi Arif Rüştü YNK’den istifa etti
Turgut Özakman Kimdir? Turgut Özakmanın Hayatı
Turgut Özakman Kimdir? Turgut Özakmanın Hayatı
28 Eylül 2013 Cumartesi günü usta senarit ve yazar Turgut Özakman hayatını kaybetti. 1 Eylül 1930 tarihinde Ankara’da doğan Özakman Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Bir süre avukatlık yaptı....
28 Eylül 2013 14:14
Font1 Font2 Font3 Font4
ss

28 Eylül 2013 Cumartesi günü usta senarit ve yazar Turgut Özakman hayatını kaybetti. 1 Eylül 1930 tarihinde Ankara’da doğan Özakman Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Bir süre avukatlık yaptı. Köln Üniversitesi Tiyatro Bilimi Enstitüsü’ne devam ettikten sonra Devlet Tiyatrosu’na dramaturg olarak girdi. TRT’de Merkez Program Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı, Devlet Tiyatrolarında Genel Müdür Başyardımcılığı ve 1983 – 1987 yılları arasında Genel Müdürlük yaptı. 1988-1994 yılları arasında Radyo-Televizyon Yüksek Kurulu’nda üyelik ve başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu. Uzun yıllar Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde (DTCF Tiyatro) kadrolu öğretim görevlisi olarak çalıştı ve Dramatik Yazarlık dersleri verdi.

28 Eylül 1998′de, üstün hizmetleri nedeniyle Anadolu Üniversitesi’nce, 2006 yılında Ege Üniversitesi’nce ve 2007 yılında, mezun olduğu ve uzun yıllar görev yaptığı Ankara Üniversitesi’nce ‘fahri doktor’ unvanı verilen Özakman, sayısız esere imza attı.

Nisan 2002′de Eskişehir Belediye Başkanlığı, açtığı ikinci tiyatroya ‘Turgut Özakman Sahnesi’ adını verdi. 2006 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Özakman’a Üstün Hizmet Ödülü verdi. 2005 yılında piyasaya sürülen , 50 yıla yakın bir sürenin emeği olan ve Kurtuluş Savaşı’nı romansı bir dille anlatan Şu Çılgın Türkler (Bilgi Yayınevi) adlı belgesel-romanı, Uğur Dündar’a göre cumhuriyet tarihinin en çok satan kitabı oldu[5] Haftalarca çok satanlar listelerinde ilk sırada kaldı.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa